Seneka – cytaty pełne mądrości

Znajdziesz tutaj stoickie cytaty Seneki. Seneka był wybitnym rzymskim filozofem i mężem stanu, który żył w I wieku naszej ery. Najbardziej znany jest ze swojej stoickiej filozofii, która starała się prowadzić ludzi do zadowolenia i samokontroli.

Skupiał się na moralnym zachowaniu, co znajdowało odzwierciedlenie w jego rolach politycznych; zajmował różne stanowiska na dworze Nerona, w tym jako wychowawca i doradca. Seneka był wpływowy również poza Rzymem: Jego dzieła były szeroko czytane przez renesansowych uczonych, co pomogło ożywić idee Seneki dotyczące moralności i cnoty. Poprzez swoje pisma i działania filozof wywarł trwały wpływ na kolejne pokolenia myślicieli. W tym artykule przedstawimy cytaty Seneki, które warto poznać.

Seneka – cytaty wybitnego stoika

„Głupcze, na co tak narzekasz i czego się boisz? Gdziekolwiek spojrzysz, widać kres wszelkiego zła. Widzisz to urwisko nad ziejącą otchłanią? Ono prowadzi ku wolności. Widzisz tę powódź, tę rzekę, tę studnię? Mieszka w nich wolność. Widzisz to nędzne, uschnięte, karłowate drzewo? Z każdej jego gałęzi zwisa wolność. Twoja szyja, twoje gardło i serce – wszystko to drogi ucieczki z niewoli. (…) Szukasz drogi na wolność? Znajdziesz ją w każdej żyle swego ciała.”

„Wszystko, co osiągnęło szczyt, bliskie jest swego końca.”


„Ciężary mniej przygniatają tych, którzy umieją je nosić.”


„Hańbą jest, że rozum nie daje nam takiej pewności, do jakiej prowadzi głupota.”


„Gubimy się naśladując innych: oddzielmy się tylko od tłumu, a wrócimy do zdrowia.”


„Nie chciał żyć, kto nie chce umrzeć. Życie bowiem zostało dane pod warunkiem śmierci. Ku niej idziemy. Dlatego głupotą jest lękać się jej, ponieważ boimy się tego co niepewne, na to co pewne, czekamy.”


„Zły obraca wszystko w zło – nawet rzeczy, które mu się przygodziły w najlepszej postaci.”


„Mądrego człowieka ani pomyślność nie wbija w dumę, ani niepowodzenie nie zniechęca do życia.”


„Jeśli   człowiek   sam   nie   wie   do   jakiego   portu   zmierza, żaden   wiatr   nie   jest pomyślny.”


„Nie było wielkiego geniuszu bez przymieszki szaleństwa.”


„Dlaczego Bóg wszystkich najlepszych nawiedza chorobą lub smutkiem, albo innymi utrapieniami? Dla tej samej przyczyny, dla której na wojnie najniebezpieczniejsze zadania powierza się najdzielniejszym żołnierzom.”


„Człowiek jest z natury zwierzęciem towarzyskim.”


„Wędrowiec idący drogą dochodzi do jakiegoś końca: tylko błądzenie nie ma kresu.”


„Połowa wyzdrowienia to chcieć wyzdrowieć.”


„W walce schodzi się na poziom przeciwnika.”


„Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna.”


„O, jak dobrze byłoby dla niektórych ludzi, gdyby mogli uciec od siebie samych! Teraz sami się dręczą, drażnią, deprawują, straszą. Cóż pomoże wyprawa zamorska czy przeprowadzka do innego miasta? Jeżeli chcesz umknąć przed tym, co cię gnębi, trzeba ci być innym, a nie gdzie indziej.”


„Ustawiczne pijaństwo powoduje zdziczenie umysłów.”


„Oszczędność jest to umiejętność unikania zbędnych wydatków.”


„Niewielkie troski mówią, ogromne – milczą zdrętwiałe.”


Nauki Seneki są nadal bardzo aktualne, a jego słowa mogą nas zainspirować do dążenia do bardziej cnotliwego życia. Filozofia Seneki służy jako przypomnienie, że zawsze należy dążyć do wielkości, żyć zgodnie z najwyższymi standardami moralnymi i korzystać z potęgi edukacji. Seneka jest przykładem tego, że podążając śladami mądrych mędrców, możemy dokonać postępu w kierunku większego zadowolenia i samokontroli.

Prześlij dalej!