Cytaty Epikteta z Hierapolis

Epiktet był greckim filozofem stoickim i nauczycielem, którego nauki miały ogromny wpływ na współczesną filozofię. Epiktet wierzył, że dążenie do mądrości powinno być najwyższym priorytetem w życiu i nauczał swoich uczniów, aby patrzyli do wewnątrz, w poszukiwaniu wskazówek, skupiali się na rozwijaniu cnoty i kultywowali wewnętrzny spokój. Dzieła Epikteta były powszechnie szanowane w okresie Cesarstwa Rzymskiego, ale przetrwały jedynie dzięki notatkom sporządzanym przez jego uczniów. Cytaty Epikteta są przywoływane do dziś i stanowią cenne źródło mądrości.

Epiktet – cytaty

„Epiktet nie jest lepszy od Sokratesa, lecz wystarczy mi, jeśli nie jest gorszy. Nie będę nigdy Milo, ale nie zaniedbuję swojego ciała, nie będę też Krezusem, lecz nie mam zamiaru zaniedbywać mojego majątku. Krótko mówiąc, nie powinniśmy rezygnować z dążenia do czegoś tylko dlatego, że straciliśmy nadzieję na osiągnięcie w danej kwestii doskonałości.”


„Nic tak nie zadziwia ludzi, jak zdrowy rozsądek i proste działanie.”


„Nie powinniśmy dawać wiary zdaniu, głoszonemu przez wielu, że tylko wolni ludzie powinni być wykształceni, ale musimy raczej uwierzyć filozofowi, który twierdzi, że tylko ludzie wykształceni są wolni”


„Kiedy wady innych sprawiają ci przykrość, spójrz na siebie i zastanów się nad twoimi własnymi. Zajmując się nimi, zapomnisz o złości i nauczysz się żyć mądrze”


„Opatrzność dała mężczyznom zarost, aby można ich było odróżnić od kobiet.“


„Tylko ludzie intelektualnie rozwinięci są wolni.“


„Jeśli podejmiesz się roli ponad siły, nie tylko źle ją odegrasz, ale również zaniechasz innej, którą mógłbyś dobrze odegrać.“


“Ze wszystkich rzeczy, które istnieją na świecie niektóre zależą od nas, inne nie”.


“Jeśli mówią źle o Tobie i to prawda, popraw się. Jeśli to kłamstwo, śmiej się z tego”.


„Lekarstwem na przyzwyczajenie jest inne przyzwyczajenie.”


„Naszego spokoju nie może zakłócić nic z zewnątrz. Cierpimy tylko wtedy, gdy pragniemy, aby było inaczej, niż jest.”


„Nie rzeczy niepokoją człowieka, lecz wyobrażenia o nich.”


„Po to mamy dwoje uszu i jedne usta, abyśmy dwa razy tyle słuchali, co mówili.”


„Jeśli ktoś ci oznajmi, że jakiś człowiek źle mówi o tobie, nie broń się przeciw zarzutom, ale powiedz: na pewno nie wiedział o innych moich błędach i wadach, w przeciwnym razie nie mówiłby tylko o tych, tak błahych.”


„Nie może kochać ludzi, kto kocha pieniądze, rozkosz i władzę. Ten kocha ludzi prawdziwie, kto kocha cnotę.”


„Przyjaciel – ktoś, przed kim można głośno myśleć.”


„Jest tylko jedna droga do szczęścia – przestać martwić się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swojej woli, ale naginaj wolę do biegu wydarzeń, a życie upłynie ci w pomyślności.”


Epiktet pozostawił trwałą spuściznę w filozofii, a jego cytaty pozostają aktualne do dziś. Cytaty Epikteta i wieczne przesłanie o samodyscyplinie, harcie ducha i odporności w obliczu przeciwności jest inspiracją dla nas wszystkich. Jego życie jest świadectwem potęgi wiedzy i zrozumienia, przypominając nam, że powinniśmy dążyć do wielkości bez względu na okoliczności. Podsumowując, Epiktet dostarcza bezcennych lekcji na temat dobrego życia i oferuje ponadczasową mądrość dla współczesnych pokoleń.

Prześlij dalej!