Anthony de Mello – cytaty

Anthony de Mello był indyjskim psychoterapeutą, autorem i psychologiem uważanym za jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku. Zainspirowany przez hinduizm i kontrastujące dualizmy świata, De Mello skupiał się na wyjaśnieniu koncepcji prawdy. Wypowiedzi De Mello mogą być mylące, ale mają głębokie znaczenia dla naszych codziennych doświadczeń. Poniżej przedstawiamy cytaty Anthony De Mello, które możesz wykorzystać do inspirowania swojej podróży do odkrycia swojej prawdziwej tożsamości:

„Wolę raczej swoją wolność niż Twoją miłość. Jeśli masz do wyboru towarzystwo w więzieniu i samotny spacer na wolności, co wybierasz?”


„Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi, jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy.”


„Z przeszłością należy się rozstać nie dlatego, że była zła, lecz dlatego, że jest martwa.”


„.. jedna, jedyna przyczyna nieszczęścia: przywiązanie. Emocjonalny stan kurczowego przywiązania wynikający z przekonania, że bez pewnych rzeczy nie możesz być szczęśliwy.”


„Ludzie nie żyją, większość z was nie żyje, jedynie podtrzymujecie swe ciało przy życiu.”


„Doskonała miłość usuwa strach. Tam, gdzie jest miłość, nie ma żądań, oczekiwań, zależności. Nie żądam, abyś mnie uszczęśliwiał; moje szczęście nie leży w Tobie. Gdybyś mnie opuściła, nie będzie mi siebie szkoda; niezmiernie lubię Twoje towarzystwo, ale nie trzymam się go kurczowo.”


„Posmakowałeś narkotyku o nazwie Aprobata, Uznanie, Uwaga; narkotyku o nazwie Sukces, Prestiż, Władza. Po zasmakowaniu tych rzeczy uzależniłeś się i zacząłeś bać się ich utraty”.


„Co jest w życiu dobre? Umiłowanie pracy, którą lubisz wykonywać dla niej samej, umiłowanie śmiechu i bliskości z ludźmi, do których się nie przywiązujesz, nie uzależniasz emocjonalnie, choć ich towarzystwo przynosi ci radość.”


„Musisz kultywować działania, które kochasz. Musisz odkryć pracę, którą wykonujesz, nie dla jej użyteczności, ale dla siebie, czy się powiedzie, czy nie, czy jesteś za nią chwalony, czy nie, czy jesteś za to kochany i nagradzany, czy nie, czy ludzie o tym wiedzą i czy są wdzięczni za to, czy nie. Ile działań możesz liczyć w swoim życiu, w które angażujesz się tylko dlatego, że cieszą cię i chwytają twoją duszę? Znajdź je, kultywuj, bo są twoim paszportem do wolności i miłości.”


„Jeśli kochasz prawdę, bądź miłośnikiem milczenia.”


„Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.”


„Rozpadające się iluzje boleśnie ranią.”


„Nie staraj się uszczęśliwiać ludzi na siłę, bo narobisz sobie kłopotów.
Nie próbuj uczyć świni śpiewu. Stracisz czas, a i świnię zdenerwujesz.”


„Nie potrafimy być szczęśliwi tak sobie, po prostu dla samego faktu; żądamy spełnienia jakichś tam warunków. Mówiąc dosadnie – nie potrafimy wyobrazić sobie, że można być szczęśliwym bez spełnienia tych warunków. Nauczono nas wiązać szczęście z ich występowaniem.”


„Są dwa rodzaje wychowania: To, które uczy, jak zarobić na życie I to, które uczy, jak żyć.“


„Jeśli chcesz widzieć Pana, patrz uważnie na stworzenie. Nie odrzucaj go; nie rozmyślaj nad nim. Po prostu patrz.“


„Społeczeństwo, które oswaja swoich buntowników, zyskuje spokój, ale traci przyszłość.“


„Niektórzy rodzą się świętymi, inni zdobywają świętość, jeszcze innym świętość jest narzucona.”


„I mnie, i was nauczono niezadowolenia z siebie. I to jest psychologiczne źródło zła. Jesteśmy ciągle niezadowoleni, nieusatysfakcjonowani – ciągle pchamy. Pchaj, włóż w to jeszcze więcej siły i jeszcze więcej. Ale wewnętrzny konflikt pozostanie i bardzo niewiele z niego zrozumiesz.”


Prześlij dalej!